Metaverse’nin Yapı Sektörüne Etkileri Nedir?

İngilizce “meta” ve “universe” kelimelerinin birleşmesi ile elde edilen Metaverse kavramı, Türkçe anlamı ile “Sanal Evren” ya da “Öte Evren” olarak bilinmektedir. Metaverse 3 boyutlu sanal evrendir, üstelik kişisel ortamda kurulacak bu evren arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve hologramlar eşliğinde fiziksel dünya ile etkileşim halinde olacağı söylenmektedir. Metaverse’ e erişmek için sanal gerçeklik gözlüğümüz bulunmamız gerekmektedir. Bu sanal gerçeklik gözlüğünü taktığımız anda kendi avatarımızı oluşturup istediğim her şeyi yapabileceğiz bir yerden bir yere gitmek için ışınlanarak gidebilme imkânı gibi şeyler sunmaktadır. Metaverse evreninde gerçek yaşamınızdaki gibi sizin bir eviniz olabilir içini dijital eşyalar ile döşeyebilirsiniz. 3 Boyutlu sanal gerçeklik gözlüklerinizi taktıktan sonra sanal evinizde arkadaşlarınızı ya da başka insanları ağırlayabilirsiniz, arkadaşlarınız sizin avatarınızı görebilir sizde onları görüp sohbet edebilirsiniz. Metaverse’de kendi ofisinizi kurup işlerinizi metaverse üzerinden halledebilirsiniz bu konuda en önemli özelliklerden bir tanesi karşınızdakilere karşı mimiklerinizi kullanabilirsiniz 5 duyu organının yaptığı bütün özellikleri metaverse sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Metaverse’nin Yapı Sektörüne Etkisi Nasıldır?

Metaverse sanal gerçekliği bize yaşattığından ayrıca yapı sektörüne farklı bir boyut getirmiştir. İnşaat sektörü dijital dönüşüm aşamasında ilerlemektedir fakat sektördeki birçok şirket halen dijitalleşmenin onlara ne katacağını bilmemektedir. Dijitalleşmenin onlara kattığı yararları görsele kesinlikle daha önce geçmediklerine pişman olurlardı. Bunun sebebi ise düşük maliyet daha fazla üretim bu şekildeki işleyen bir iş tarzında hem maddi açıdan kazanmış olacaklardır hem de işçi bakımından daha sağlıklı işleyiş olmaktadır. Dijitalleşme, gelecek planlanması ve stratejik yönelim için kritiktir.

Metaverse içerisinde yatırım yapmak isteyenler için alım satıma açık alanlar oluşturmuşlar gerçek hayat ile bire bir entegre içinde kaliteli bir ortam oluşturulmuştur. Metaverse mimarlığın özgünleştirmesini sağlamaktadır. Bu çok önemli bir durumdur çünkü bu durum yaratıcılığı arttırmaktadır nedeni ise aslında çok basit özgür bir ortamda rahat ve kaliteli düşünce sağlanır bu kaliteli düşünce ise yaratıcılık icra eder. Metaverse yapı tadilat a etkisi olarak söylenebilecek en önemli parça BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) olarak görülmektedir. BIM ile ilgili detaylı yazımızı incelemek için tıklayınız. BIM zaten inşaat sektörüne damga vuran bir teknolojiydi şu an ise metaverse ile birleştiğini varsayarsak 3D Sanal gerçeklik gözlüğümüzü taktığımız an inşaat alanında uyguladığımız BIM çalışmasının direkt içerisinde olup rahatlıkla test edebileceğiz bu durum daha önce BIM’ de anlattığımız gibi az maliyet çok faaliyet şeklinde değerlendirilir. Metaverse’ de arsa alıp satmak gerçek hayattaki yaptığımız gibi bize ciddi anlamda gelir kaynağı olabilir. Ama metaverse küçümseyip düşük paralar ile yapıldığını zannetmeyin şu an gayrimenkul fiyatları ne miktardaysa metaverse’de aynı şekildedir.

Metaverse sadece bu kadarla kalmamakla birlikte geleceği planlayarak çalışmalar yürütmektedir. En bariz örneği an itibari ile evimizde resmi bir toplantıya katılabiliyoruz, misafir ağırlayabiliyoruz, evimizin bir bölümünü ofis olarak ayırıp o alanda çalışmalar gerçekleştirebiliyoruz bunun gibi günlük yaşamda yaptığımız daha niceleri mevcut, ilginizi çekebilecek en önemli parçalardan biriside istediğimiz bir yere ışınlanarak gidebilmek. Bunu küçük bir özellik gibi yazımızda belirtmiştik fakat ışınlanabilmek bize ciddi anlamda zaman kazandıracağı için metaverse’nin en çok kullanılan kısım olacağı aşikâr.

1 Yorum

  • Omeelr

    Yazarin ellerine

    sağlık

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim

© 2022 Tüm Hakları Nuryapı ve Seramik Malz. San. Tic. Ltd. Şti. Adına Saklıdır