0216 463 1384

info@nuryapi.net

İskân Nedir? Nasıl Alınır?

İskân ( Yapı kullanma izin belgesi ) inşaatların eksiksiz tamamlanması halinde yapının kullanıma izin belgesi verilmektedir. Binaları daire sayısı, taban alanı, inşaat alanı, toplam kat sayısı, bina yüksekliği, birim maliyeti ve toplam inşaat maliyeti gibi yapının bütün özelliklerini içermektedir. Bu belge verilirken teknik özellikler, ısıtma sistemi, su tesisatın ve ortak kullanım alanlarına dikkate alınır. İskanı almakla sorumlu kişi inşaat firmasıdır. Ev almak için iskân olmasına dikkat edilmesi gerekir. İmar kanunu kapsamında inşaatı yapılan tüm binaların iskân alması zorunludur, iskân alınması için mal sahibinin başvuru yapması gerekmektedir başvuru yapının fiziki ve teknik özellikleri yetkililer aracılığı ile kontrol edilerek uygun durumda ise verilmektedir. İskân alımı yapı bitiminden sonra 5 yıl içerisinde alınması gerekmektedir.

İskân Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnşaatı yapan kişi iskân alma sorumluluğundadır. İnşaattan sorumlu kişi belediyelerin imar müdürlüklerine dilekçe verip iskân almak için başvuru yapabilirler. Başvuru alınması için belediyelerin teknik ekipleri ile birlikte inşaat alanı incelenip kontrolleri yapılmaktadır. Yapılan kontroller sonucunda bina tüm şartlara uygun şekilde tamamlanmışsa ve belediyeye yatırılması gereken harçlar yatırıldığı takdirde iskân belgesi alınır. Belediyeye yapılacak ödemeler zamanında yapılmamışsa cezaları ile birlikte yatırılması zorunludur. Binanın henüz tamamlanmamış bölgeleri için alınmış belgeye ön iskân denilmektedir. Bağımsız tüm bölümler için alınan iskân genel iskân olarak bilinmektedir. Bütün bu belgeler tamamlandıktan sonra oturum izniniz tamamlanmış olur

İskân Belgesi Alınması İçin Gerekli Belgeler

 1. Tapu kaydı.
 2. Yapının adres bilgileri.
 3. Bağımsız bölümlerin türleri
 4. Arsa payları ve numaraları
 5. Metrekare ölçüleri
 6. Bağımsız Bölümlerin sınıfları
 7. Mal sahiplerinin bilgileri

İskânı Olmayan Daire Alınır Mı?

İskân belgesi yani binaların oturum izni olması anlamına gelmektedir. İmar kanunu gereğince bütün yapılan yapıların iskânı olmak zorundadır. İnşaat sorumlusu iskân için başvuru yapmama durumuna karşılık olarak mal sahipleri inşaat sorumlusuna dava açma hakkına sahiptir ve sorumlunun iskân için başvuru yapmaması ekstra olarak para cezası yemektedir. İnşaatı tamamen tamamlanmış olan yapıların neden iskân alınmadığını araştırıp engel olan durumun ortadan kaldırılıp iskan alınması gerekmektedir. İskân olmadan alınan ev tapusu değil direkt arsa tapusu olarak verilmektedir bu konu ileride satışı kötü etkileyen bir konudur. Kısacası iskânlı ev almanız sizler için çok daha iyi bir seçim olacaktır.

İskân Olmaması Durumunda Yaşanacak Problemler Nedir?

 1. İskân olmayan dairelerde doğal gaz, elektrik, su abonelikleri kesinlikle açılmaz.
 2. Kat irtifakı olan tapular kat mülkiyetine dönüştürülmez.
 3. Para cezası ve yıkım gibi cezai işlemler uygulanabilir.
 4. Teknik unsurlar ve iskân almaya engel olan sebepler ciddi derecede maddi zarara uğratır.
 5. İskân belgesi olmayan evler için hiçbir banka kredilerinden yararlanılmamaktadır.

İskanı alınmış tamamlanmış tüm projelerimizi inceleyebilirsiniz. Yapı ruhsat, iskan, kentsel dönüşüm, taahhüt gibi alanlarda bilgi almak için tıklayınız.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

© 2022 Tüm Hakları Nuryapı ve Seramik Malz. San. Tic. Ltd. Şti. Adına Saklıdır