2022 Yılında İnşaat Sektörünün Trendleri

2022 İnşaat Trendi

Türkiye’de inşaat sektörü 2021’de zorlu bir süreç geçirdi bu süreçte pandeminin getirdiği zorluklar vardı fakat pandemi aslında inşaat sektörü için olumlu yönde etkileşim sağladı. Pandeminin olması sebebiyle inşaatlarda kullanılan teknolojinin benimsenmesini sağladı.

İkinci el satışlar daha ön planda olacak. Bunun nedeni ise 2019-2021 yılları arasında alınan ruhsat sayısından dolayı 2022’de teslim edilebilecek konut sayısı daha az miktarda olması varsayılıyor. Teslim edilebilecek konut sayısının az olmasıyla beraber 2022 yılı içerisinde konut fiyatlarında beklenenden fazla şekilde fiyat artışı olacaktır.

Yeni yılın ilk aylarında büyük duraksamalar yaşandı fakat nisan ayında ilk aylara göre 2.1’lik bir puan artışı kaydedildi. Bunun yanı sıra güven endeksi nisan ayında 3.7’lik bir artış yakalayıp yaşanan durumların olumsuz etkileri önemsiz seviyede kalmaya başladı.

Yüksek enflasyon sebebiyle inşaat maliyetleri arttı ve bu sebeple konut fiyatları ve kiralar kısa sürede %100’lük bir artışlar gerçekleşmesine rağmen son yıllarda etkileşimi az ve yatırım getirisi düşük konutlar, yeniden yatırım aracı durumuna geldi.

İnşaat sektörü canlı ortam, görsele dayalı çalışır bunun içinde insanların ulaşamayacağı ya da zor ulaşacağı yerler için “Dijital Görselleştirme” kullanmaktadır. Bu dijital görselleştirmeye en iyi örneklerden birisi drone ile alınan görsellerdir.

Çevreyi korumak amaçlı çevreye verilecek zararın minimum seviyeye düşmesi için ABD’de yenilenebilir enerji üretmek için güneş panellerinin kullanılması %560’lük bir artış gerçekleşti. Binaların akıllı olmasına yeni alışırken 2022’den itibaren akıllı şehir projeleri gündemdedir ve aktif olarak çalışmalar sürüyor 2022 inşaat trendinde en popüler konulardandır.3D yazıcılarla yapılan imalatlar arttı ve akıllı sözleşme uygulamalarına geçiş yapıldı.

Alınan verilerde inşaat maliyet endeksi ve inşaat malzemelerindeki artış ise sektörü negatif yönde etkilemiştir;

  • Gayrimenkul faaliyetleri %5,4
  • Sanayi faaliyetleri %7,4
  • Hizmet sektörü %14,9
  • Finans ve sigorta faaliyetleri %24,2
  • Tarım faaliyetleri %0,9 oranında artış gösterirken;
  • İnşaat faaliyetleri ise %7,2 oranında azalma göstermiştir.

2022 Yılı içerisinde günümüz tarihine kadar toplam 575.889 konut satılmıştır.

İstanbul Konut Getiri Endeksi sonuçlarına göre, 2022 Mart ayında bir önceki çeyreğe göre 34,56%, geçen yılın aynı dönemine göre 131,61% ve endeksin başlangıç dönemi olan 2017 yılı Ocak ayına göre ise 330,8 % oranında bir artış gerçekleşmiştir

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim

© 2022 Tüm Hakları Nuryapı ve Seramik Malz. San. Tic. Ltd. Şti. Adına Saklıdır