İnşaat Sektörü ve Yapı Dekorasyonunda: “Minimalizm”

Minimalizm Nedir?

Önce felsefe açısından inceleyecek olursak, en genel haliyle “Az tüketim, çok huzur” olarak özetlenen minimalizm yaşamda karışıklığa sebep olacak her türlü şeyi ortadan kaldırmak olarak tanımlanabilir.

Minimalizm kavramı sadeliği temsil etmektedir. Sadecilik kavramında görünüş, aslında bir değerdir. Eğer bir işlevi yoksa, o zaman bu özellik görünüşe dahil edilmemelidir. Minimalist bir parçada her şeyin bir nedeni, açıklaması vardır. Fazlalıklardan arınma ve işlevsellik ön plana çıkmaktadır. Minimalizm tasarımların amaçları şu şekildedir;

1-) Daha Az Eşya; Minimalizm temelde, fazlalıklardan arınmak ve sade bir güzelliğe ulaşmayı hedefler.

2-) Soft Renkler; Ev dekorasyonunda kullanılan renklerin minimalizm ana hatlarını oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz bu yüzden odalarımızı tasarlarken daha yumuşak renkleri tercih etmekteyiz.

3-) Zengin Bir Stil; Minimalist dekorasyonda öne çıkarttığımız sadeliği şık fakat karmaşık olmayacak ve göz yorgunluğunu minimuma indirecek biçimde zenginleştirmemiz lazım.

4-) Doğal Işık; Evinizin odalarının olduğundan daha geniş, ferah ve aydınlık görünmesini sağlayan en önemli unsur odaya giren ışıktır.

5-) Doğal Malzemeler; Sadeliğin ve doğallığın ön planda olduğu düşünülünce doğal malzemelerden üretilmiş olunması çok önemlidir.

6-) Tamamlayıcı Dokular; Birbirini tamamlayacak eşyalar koymak her zaman minimalizm oluşturmak için önemlidir.

Bu 6 madde gerçekleştiği zaman minimalizm tam olarak gerçekleşmiş olmaktadır.

İnşaat sektörü ve yapı dekorasyonunda minimalizm özellikle güncel olarak yapı dekorasyonunda minimalizm, pandemi sonrasında en çok işimize yarayacak dekorasyon çeşidi olmuştur. İnsanlar evde kaldığı sürece evlerinin ne kadar kalabalık olduğunu ve evlerinde hiç sadeliğe yer vermeyip minimalist olmayan düzenler kullandığını fark etmiştir. Ofis ve evi bir arada kullanmak zorunda kalınca evlerde sadeleşme durumu olmuştur, bunu şöyle açıklayabiliriz oturma odası sadece oturma odası olarak değil aynı zamanda ofis şeklinde kullanabileceğimiz bir alana dönüşmüştür.

Minimalizm dekorasyonlar bu 2022 trendlerine bu şekilde damgasını vurmuştur herkes evini minimalist olacak şekilde değiştirmeye başlamıştır. Bütün bu yazıdaki minimalist tasarımın sadeliğinden bahsedilmiştir fakat minimalist dekorasyonda konu sadece evimizi sadeleştirmek değil. Özellikle az malzeme ile çok verimli alan kullanımı şeklinde tasarlanmaya başlanmıştır, minimum alan ile en üst düzey kullanıma açık alanlar oluşturulmuştur. İnşaat sektöründe ise minimalizm şu şekilde etkilemiştir; Minimalizm tarzındaki evler pahalı yüzeyler gerektirmez, ancak aynı zamanda her zaman muhteşem ve etkileyici görünürler. Doğal manzaraya mükemmel derecede uyum sağlamaktadırlar. Doğa ile bütünleyici olma açısından kullanılan malzemeler doğal ve yapay malzemelerin birleşiminden oluşturulmaktadır. İnşaat ve yapı dekorasyonunu minimalizm kullanımı doğaya değer katmasıyla beraber bize kaliteli bir ortam sağlamaktadır.

Geleceğe yatırım olarak yeni tarz inşaat sektöründe minimalizme fazlasıyla yer verilmekte, bu bize günlük yaşamımızda doğallık ve kullanışlı alanlar sağlayacaktır. minimalizmi dış mekanda nasıl uygulayabileceğimizi içeren blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bunun dışında yapı tadilat işleriniz için showroomumuzu ziyaret edebilir ya da whatsapp destek hattımız üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim

© 2022 Tüm Hakları Nuryapı ve Seramik Malz. San. Tic. Ltd. Şti. Adına Saklıdır