Boardex Nedir? Üretim Malzemesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Boardex uzun yıllar boyunca AR-GE çalışmalarına girmiştir, aslında bu tarz yapılan bütün çalışmalar AR-GE çalışmalarından sonra ortaya çıkmıştır fakat Boardex bu konuda ilk dış cephe kaplama levhası olarak ortaya çıkmıştır.

Boardex, neme karşı güçlendirilmiş çekirdeği ve özel turuncu renkli cam elyaf şilte kaplaması ile dış duvar imalatında kullanılan dış cephe kaplama levhasıdır. Boardex üzerindeki cam elyaf şilte kaplamanın, levha çekirdeğine iyice işleyip bütünleşme sayesinde, yüksek dayanıma sahip mükemmel bir levhadır. Boardex birçok yüksek düzey özelliklere sahip levhadır. Öncelikle geliştirilmiş özel çekirdeği sayesinde küf oluşumuna engel olur. Bu laboratuarlarda yapılan testler ile tescillenmiştir. Boardex bağımsız bir laboratuar tarafından ASTM D 3273 ‘e göre panel skorunun en üst düzeyde almıştır, bu laboratuar koşullarında küf üremediği anlamına gelir. A1 sınıfı yanmaz malzeme olduğundan dolayı yaşam alanlarını yangından korumaktadır. Özel çekirdek bileşeni, yangın esnasında bünyesinde bulundurduğu ortama vererek ortamda ki yangını söndürmeye çalışır. Boardex dış cephe sistemi ile inşa edilen duvarların yangın durumlarında gösterdiği performans çimento esaslı dış cephe levhalarına göre daha fazladır. Boardex a1 sınıfı yanmaz kalitede malzeme olduğu bağımsız bir takım testlere girerek onaylanmıştır. Diğer yapı malzemelerine göre su emme kapasitesi oldukça düşüktür fakat unutmayalım ki Boardex su yalıtım malzemesi değildir.

Boardex uygulandığı alanlar şu şekildedir;

Dış cephe duvar sistemlerinde

Her türlü kaplama altında(Metal kaplama, ahşap kaplama, dekoratif tuğla kaplama gibi)

Havalandırmalı cephe sistemlerinde

Islak hacimlerde

Şaft duvarı imalatlarında

Tüm saçak altı uygulamalarında

Seramik altı kaplamalarda

Teras çatı kaplamalarında

Boardex dış cephe kaplama levhası ile birlikte 8 farklı duvar sistem çözümüne ulaşabilmek mümkündür

Boardex’ in başlıca özellikleri arasında; Sağlığa zararlı hiçbir madde içermez, prefabrik yapılar için idealdir, suda şişmez, küflenme yapmaz, nemden etkilenmez, plastik madde barındırmaz, böceklenme yapmaz, alev almaz, sabitlendiği taşıyıcı sistemini korur ve dayanımına katkıda olur özellikler bu şekilde belirtilmektedir.

Özel çekirdek bileşeni ve kaplaması sayesinde nemli ortamlarda çok düşük sehim değerlerine sahiptir, uygulandığı tüm yüzeylerde düzgün bitiş yüzeyi sağlayarak üzerine gelecek kaplama malzemesi için düzgün zemin hazırlamaktadır. Dış cephe imalatlarında kullanılan malzemenin boyutsal kararlılığa sahip olması önemli bir özelliktir. Boardex boyutsal kararlılığı çok fazla olan bir levhadır. Diğer dış cephe levhalarına göre başka üstünlüğü ise uzun kenarların da pahlı olmasıdıdır. Boyutları alçı levha eni ile aynı olduğundan alçı levha sistemlerinin görünüş aks aralığı olan 40-60 cm aks aralıklarında çalışılmasına müsaade etmektedir. Yapılan araştırmalara göre Boardex kullanımından sonra maliyet azalmıştır. Bu nasıl gerçekleşti Boardex’ in geliştirmiş olduğu özellik çeşitliliği sayesinde minimum zafiyet alınıp maximum şekilde üründen faydalanmaya yaramıştır.

Bu tarz blog yazılarımızı okumak için internet sitemizi ziyaret etmeyi unutmayınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim

© 2022 Tüm Hakları Nuryapı ve Seramik Malz. San. Tic. Ltd. Şti. Adına Saklıdır