BIM Nedir? Yapı Bilgi Modellemesi Üzerine Derleme

BIM Nedir?

BIM (Building İnformantion Modeling: Yapı Bilgi Modellemesi, Yapı Bilgi Sistemi) en genel tanımı ile birbirinden farklı mimari projelerin tasarımında, inşasında ve sürdürülmesinde görev üstlenenlerin ortak olarak yararlanabileceği 3 boyutlu bir bilgi paylaşımıdır. Arcıcad gibi bu sürecin yönetilmesini sağlayan yazılımlar sayesinde işverenlerden mühendislere, müteahhitlerden mimarlara projede görev yapan farklı aşama ve katmanlardaki herkes projenin süreciyle ilgili güncel bilgilere ve detaylara kolayca ulaşabilmektedirler. Genel olarak pek çok ülkede kullanımı zorunla olan BIM’in Türkiye’de kullanım oranı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bir mimari projenin plan ve tasarım aşamasından, yapım ve sonlandırılma kısmına kadar tüm adımlarda aktif olarak kullanılabilen BIM, inşa ekiplerinin birbirleri ile iletişim halinde olmalarını ve farklı seviyeler arasında bilgi akışını sağlamaktadır. Ek olarak BIM, bir mimari yazılım veya mimari bir program değil; bilgi yönetim sistemidir. BIM kullanımından sonra yapı işleri iyice kolaylaşmıştır. Binaları inşa etmeden önce 3 boyutlu görünümlerini incelersek binayı inşa etmiş gibi görüntülere erişebilmekteyiz. Bu durum sayesinde hataları önceden tespit edip bina inşasında başlamadan önce bu duruma göre önlem alarak inşa aşamasına geçiş sağlanmaktadır.

BIM Yapı Bilgi Modellemesi, bir yapının fiziksel ve fonksiyonel özelliklerinin temsil edildiği dijital bir modelin oluşturulma ve yönetilmesinde geliştirilen çalışma biçimidir. Üç boyutlu tasarlanan modellere bütün özellikler eklenerek ilerlenir. Özelliklerin eklenmesinin ardından bize 3D olarak sunum şeklinde modelleme gösterilecektir. Örneğin ürünün geometrik özelliklerin yanında, ısıl iletkenlik hesap değeri, yanıcılık sınıfı, yangın dayanımı, ses yalıtım değeri, birim fiyatı, işçilik ile ilgili bilgiler gibi ürüne ait BIM objeleri üzerine işlenip uygulanmaktadır. Ytong BIM ile ortak çalışmalar gerçekleştirip kendi alanında kullanılacak ytong ürünlerini bütünleştirmeyi sağlamaktadır

BIM’in Avantajları Nelerdir? Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar?

Projelerin ilerleyen dönemlerinde oluşabilecek problemleri henüz tasarım aşamasındayken oluşmadan tespit etmeyi sağlar.

Projede çalışan tüm birimlerinde senkronize şekilde çalışmasına ve proje sürecinin bir bütün şeklinde ilerlemesine imkan tanır.

Maliyet hesaplama aşamasında hata paylarını minimuma indirir ve proje sürecinde kontrollü nakit akışını devam ettirir.

İşlerin tekrarlanmasını engelleyerek zaman kaybından ve ekstra masraftan kurtarır.

Projenin tüm detaylarını mimari modelleme ve mimari görselleştirme yoluyla görünür kılarak tüm birimlerin motivasyonunu, verimliliğini ve üretkenliğini arttırır.

Projedeki dataları, daha sonraki aşamalarda da kullanılabilmesi için saklar.

Projeye dair verilebilecek kararların ortaya çıkmasını ve sonuçlanmasını kolaylaştırır.

Belirsizlikleri ortadan kaldırarak tüm taraflar için şeffaf ve net bir iş akışına imkan tanır.

Oluşabilecek atıkları en aza indirilmesi konusunda destek olur ve böylece çevreye duyarlı projelerin artışını hızlandırır.

Devlet sözleşmelerine kusursuz  ve sorunsuz şekilde uyulmasını sağlar ve BIM’e geçiş olanağı sunar.

BIM’ ın sunduğu olanaklar bu şekildedir. BIM ile işini kolaylaştırıp minimum maliyet maximum performans alabilirsiniz.

1 Yorum

  • Yiğit Ali Yüksel

    BIM yapı sektörü için kritik bir konu bu konuyu blogunuzda değerlendirdiğiniz için memnunum. Keyifli ve bilgilendirici.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim

© 2022 Tüm Hakları Nuryapı ve Seramik Malz. San. Tic. Ltd. Şti. Adına Saklıdır