“Yeşil Bina Yeşil Yapı” Nedir?

Hayatta kalmamız için gerekli olan bazı doğal kaynaklar büyük bir hızla tükenmektedir. Bu durum sebebiyle bugün yeşile olan ilgi katlanarak artmaktadır. Yeşil binalar iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçlayan sürdürebilir kentsel gelişimin de çok önemli bir parçasıdır.

Yeşil bina çevre üzerinde olumsuz etkisi çok az olan ve bakım maliyeti düşük, daha sağlıklı binalar üreten, kaynakları verimli kullanan bir inşaat yöntemidir. Sürdürülebilir bina, yüksek performanslı bina ve yeşil inşaat gibi isimlerle de bilinen yeşil bina terimi; temelde aynı şeyi tanımlamak için birbirinin yerine kullanılır. Yeşil binalar, en yüksek LEED sertifika (enerjide ve çevresel tasarımda liderlik anlamına gelen çevre dostu bina sertifikasyon sistemidir) standartlarını karşılayacak şekilde inşa edilebilirler. LEED sertifikalı modüller binalar kaynak açısından verimlidir, LEED binaları daha az enerji ve su kullanır; sera gazı emisyonu azaltır, ekonomik bakımdan tasarruf sağlar. İdeal yeşil bina, proje sahasının etrafındaki doğal çevrenin çoğunu korumanızı izin verecek bir bina projesi olmalıdır. Bu anlamda inşaat ve işletme; ilgili herkes için sağlıklı bir çevreyi teşvik ederek, binanın içindeki ya da çevresindeki arazi, su, kaynaklar ve enerjiyi etkilememelidir. Herhangi bir ev, bina, ofis, okul, hastane, toplum merkezi yeşil bina özelliklerini içermesi şartıyla yeşil bir bina olabilir.

Yeşil Yapıların Özellikleri Nelerdir?

Yeşil inşa etmenin çevreyi korumak için daha yüksek maliyetler kullanılarak yapılma konusunu kesinlikle yanlıştır. Aksine daha düşük maliyetlidir. Bir binanın yaşam boyu sahip olma maliyetini düşürürken çevresel olarak bırakılacak yıpratmayı ortadan kaldırır. Yeşil binaların diğer bazı özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz; Bina duvarlarında ve yüzeylerde sızdırmazlık buhar bariyeri, gün ışığı kontrollü aydınlatma sistemi, su verimli bağlantı elemanları, yağmur suyu hasadı, geri dönüşüm ve geri kazanım üniteleri, bitki örtüsü, yeşil çatı ve yeşil altyapı, sürdürebilirlik, kojenerasyon, yenilenebilir enerji (güneş panelleri ve mini rüzgar türbinleri), gri su / siyah su geri dönüşümü, led aydınlatma, düşük basınçlı su sistemleri, doğal aydınlatma vb. özelliklere sahiptir. Yeşil binanın bize ekonomik faydaları nedir maddeler halinde inceleyelim.

Maliyeti düşürür ve değeri arttırır.

Kullanıcı verimliliğini arttırır.

Yeşil bina, sadece çevre için değil, aynı zamanda daha sağlıklı, daha mutlu ve daha üretken yaşamları destekleyen binalardır yaratmaya odaklanır. Bunlar enerji ve su verimliliğine yoluyla haneler için ciddi anlamda tasarruf yaptırır.

Başka yeşil ürün ve hizmetler için bir pazar yaratmaktadır.

Yeşil bina operasyonları, malzeme ve su geri dönüşümü teşvik eder ve ayrıca gayrimenkul yatırımı yapanlara getiri sağlar.

Bütün bu konudan ikna olmayıp halen neden yeşile dönmeliyiz sorusunu soracaklar için;

Neden Yeşile Dönmeliyiz?

Binalar muazzam bir karbon emisyonu kaynağıdır. Aynı zamanda onarım için önemli bir alana ihtiyaç duyduğumuz yerlerdir. Çoğu insan, yeşile dönerken karbon ayak izlerini azaltabileceğini ve aslında çevreye yardım eli uzatabileceğini fark eder. İster inşaat yapıyor veya satın alıyor veya kiralıyor olun, kişisel emisyonları mümkün olduğunca en aza indirmemizi sağlayacaktır. Aynı zamanda sağladığı sosyal faydalar bu şekilde sıralanabilir;

Yaşam kalitesini arttırır. Yeşil binaların tasarım, inşaat ve işletmesinde; kullanıcıların yaşam kalitesini göz önünde bulundurur.

Sağlığı ve konforu iyileştirir.

Yerel yapı üzerindeki yükü en aza indirir.

Çevreye duyarlı kentsel dönüşüm ve projelerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz ve bilgi alabilirsiniz.

1 Yorum

  • Melih Akgül

    Çevreci çözümlerin ülkemizde de var olabilmesi için bir çevreci olarak çok isterim. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim

© 2022 Tüm Hakları Nuryapı ve Seramik Malz. San. Tic. Ltd. Şti. Adına Saklıdır