Akıllı Ev Uygulamaları ve Trendleri Nedir?

Akıllı ev nedir? Cevabı basit olan bu sorunun, kimlere yönelttiğinize bağlı olarak birden çok cevabı vardır. Kısaca açıklamak gerekirse “akıllı ev” normalde insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri otomatikleştiren, uzaktan kontrol sağlayan bir dizi cihaz ile kaplanmış yapılardır. Akıllı ev sistemleri çalışma yöntemi ise Wi-Fi, Bluetooth, Zigbee ve bu tarz uzaktan bağlantı yapıp kolayca erişim sağlayabileceğimiz ağlar üzerinden akıllı ev sistemlerimizi kolayca yönetebiliriz.

Akıllı ev nasıl olur? Aşamaları nelerdir?

Sensörlerin, akıllı ampuller, akıllı kameralar, klimalar, sulama kanalları vb. teknolojilerinin internet bağlantısıyla erişim sağlaması ile kurulmaktadır. Yapılma aşamasında akıllı ev tasarımı düşünülmeyen kullandığımız daireyi akıllı eve dönüştürmek çok kolay. Gereken iki şey vardır Wi-Fi destekli internet ağınız, bu sayede evinizi yazılım ile yönetebilirsiniz. Evinizde olup bitenleri kolayca kontrol edebilirsiniz. Akıllı evin sizlere sağlayacağı avantajlara göz atalım. Rahatlık ve konfor, güvenlik, uzaktan kontrol, erişilebilirlik ve tasarruf gibi 5 genel başlık ile kısaca özetledik. Özellikle gün boyu evde vakit geçirmeyen kişiler için oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Evde olmadan çamaşırlarınız yıkanacak, bulaşıklarınız yıkanacak eve geldiğinizde size sadece yerleştirme kalacaktır. En önemli kısımlarından bir tanesi ise tatile giderken açık unutulan ışıklar, gaz gibi çokça unutulacak durumlara kolayca üstesinden gelmiş oluruz.

Nuryapı olarak 2019 yılında 44 dairelik akıllı ev projesini hizmete geçirdik. Daha önce yaptığımız projelerimizde mevcut fakat akıllı ev projemiz diğerlerine göre daha çok ön plana çıkmıştır. Bu durumun sebebi ise akıllı ev teknolojisinin yaşam alanında bize sağladığı kolaylıklardır, bütün bu yazıda anlattığımız akıllı ev uygulamalarını kendi firmamız en üst düzey şekilde tasarlayıp sizlere sunmuştur. Projelerimize göz atmak için sitemizin projeler kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Ev Trendlerine Göz Atalım

2022 Akıllı ev trendlerinde yeni nesil robot süpürgeler ile sadece Wi-Fi kullanarak evinizin bütün alanlarını süpürebileceğiniz teknolojik aletler yaygınlaşmaya başlamaktadır. Akıllı ev sistemini kimi ciddi maddi yatırım gibi düşünmektedir.. Bunun aksine akıllı ev sistemleri ile tasarruf edeceğiniz o kadar çok alan olacağı için size ciddi anlamda bir tasarruf sağlayacaktır. Buna en iyi örnek olarak düşen fatura maliyetiniz olarak yorumlayabiliriz.

Akıllı ev sistemlerini şimdiye kadar genel anlamları ile ifade ettik şimdi ise ciddi derecede önemli kısımlarına değinmemiz gerekmektedir. Özellikle yaşlı ve engelliler için akıllı ev sistemleri çok önemlidir. Akıllı güvenlik kameraları sayesinde güven konusunda huzurlu olacaktır, aynı şekilde akıllı kilit, akıllı kapı zili kameraları, akıllı termostatlar, akıllı perde veya jalûziler kolay bir şekilde kullanımlarına uygundur. Bütün bu kadar ürün Wi-Fi sayesinde kontrol edilebilmektedir.

İstatistiklere dayanarak açıklanan verilere göre, evlerimizde en çok gereksiz tükenen enerji çeşitleri şunlardır;

Işıkların açık bırakılması, evdeki sık girilmeyen odaların ısıtılması, açık durumda bırakılan elektronik aygıtlar ve en önemlisi en önemli ışık kaynağı güneşten faydalanamamak şeklindedir. Bütün bu yazıda anlattıklarımızı kısaca madde şeklinde belirttik.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim

© 2022 Tüm Hakları Nuryapı ve Seramik Malz. San. Tic. Ltd. Şti. Adına Saklıdır